DÁREK KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE!!!

Linolea, vinylové podlahy - čištění a ochrana

Li-Ex

Jak čistit a ošetřovat linoleum, marmoleum nebo vinylové podlahy.

Linoleum, marmoleum, vinylové podlahy nebo plovoucí podlahy lze ošetřovat podobnými čisticími prostředky. Je podstatné podlahy z těchto materiálů nejprve důkladně očistit a poté ochraňovat a následně udržovat ochrannou vrstvu správnými čisticími prostředky, tak aby při každodenním mytí podlahy byla podlaha dobře omyta, ale také ochranná vrstva nanesená na PVC, vinyl, linolem, marmoleum či plovoucí podlahu nebyla poškozena.

1. Základní čištění - generální úklid - je dobré provádět pravidelně např. jednou za půl roku nebo podle potřeby.

Je-li potřeba odstranit starou vrstvu vosku nebo polymeru, použijte Li-Ex - speciální čištění a odstraňování vosků na podlahy, leštěnek na PVC z lina a umělých ploch. 

Li-Ex vrstvu polymeru či ochranného vosku rozpustí. Postup vyžaduje, aby se čisticí roztok Li-Exu a vody (Ředění: 1–3 litry k 8 l studené vody.) nechal na podlaze chvíli působit (asi 15 min.), poté se smyje čistou vodou nebo odsaje pomocí čisticích automatických strojů. Li-Ex odstraňuje také silné znečištění a čistí spáry a spoje jednotlivých kusů linolea nebo póry vinylové podlahy. Špína je rozpuštěna (opět po krátkém působení roztoku několik minut) a následujícím omytím čistou vodou odstraněna.

Variantou k Li-Exu je Copexuniverzálnější generální čistič, je určen na další běžné podlahy - linoleum, kámen, dlažba (vyjma dřevěných povrchů!)

Li-ex nebo Copex si poradí s odstraněním leštěnky a vosku na podlahy jako je Bistrol nebo Alex čistič s leskem. Aby Vám lesk na podlaze vydržel opravdu dlouho, použijte profesionální vosky na podlahy Thermodur nebo Thermohospital. Tento rozdíl poznala také naše zákaznice, použila Thermodur na mramorovou podlahu, kde dříve používala jen Bistrol.

 

2. Nanesení ochranné vrstvy, vosku či polymeru, konečná úprava ochrany podlah - po generálním čištění

 • vosky, polymery = ochrana povrchů, snadnější úklid, lesk
 • všechny jsou neklouzavé (i do sportovních hal či nemocnic)
 • před nanesením nutno podlahu důkladně očistit
 • staré vosky odstranit Copexem nebo Li-Exem
 • jemnější vrstvy Trendu (stejně jako větší nečistoty) lze odstranit silnější koncentrací běžných mycích prostředků Kiehl – např. Torvan, Rivamat

 

Thermohospital - nejlepší ochranná vrstva, velmi odolná

Emulze ochraňující podlahové krytiny proti dezinfekčním přípravkům a alkoholu. Je neklouzavá a odpuzující nečistoty. Dezinfekce rukou mohou způsobit momentální narušení vrstvy, ale jen vzácně rušivé skvrny. Použití na např. PVC, polyolefin, linoleum, savý přírodní a umělý kámen. Přednostně má využití v nemocnicích, domovech důchodců a mateřských školách. Neředí se.

Thermodur - levnější varianta Thermohospitalu – pro místa kde není potřeba hlídat snášenlivost podlah na dezinfekce či alkohol

Vysoce odolný proti vyšlapání a vytření čisticími prostředky s desinfekčním účinkem. Odpuzuje nečistoty a je bezpečný pro chůzi, neklouže. Vhodný pro veřejné prostory či sportovní haly. Použití na PVC, linoleum, přírodní nebo umělý kámen apod. Neředí se.

Ariston

 • jedním krokem čištění a vytvoření ochranné vrstvy (ředěná forma)
 • silnější ochranná vrstva – neředěným produktem
 • neleskne se tak silně, ani není tak odolný, jako je vrstva díky Thermoduru nebo Thermohospitalu

Čisticí a ošetřující polymerový koncentrát na podlahy. Zanechává lesklý pevný film, který odpuzuje špínu a zamezuje uklouznutí. Na všechny voděodolné podlahy vhodné k nanesení ošetřujícího filmu. Ideální na lino. Nanesení ochranného filmu: neředěný nebo 1:1 s vodou. Běžné každodenní vytírání: 12 ml na 1 l vody.

Odstranění výše uvedených polymerů při generálním úklidu Copexem nebo Li-Exem.

Trend - ochranná vrstva spíše bez lesku

 • méně odolné, ale není nutné před nanesením nové vrstvy používat odstraňovač vosku, jen se plocha běžně umyje a nanese nová vrstva
 • může se použít i na dřevo (sportovní haly s parketami)

Vytváří ošetřující film na podlahových krytinách. Ošetřující vrstva je beze šmouh jak v koncentrovaném, tak i ve vodou naředěném stavu. Ošetřující disperze pro použití na podlahové krytiny s ohledem na životní prostředí. Na např. PVC, guma, linoleum, guma, savý přírodní a umělý kámen. Je možno jej použít též na utěsněné, lakované dřevěné a korkové podlahy (ne nelakované). Neředí se nebo ředění 1 :1 s vodou. Odstranění vrstvy bez odstraňovačů vosků – pouze intenzivnější koncentrace např. Torvanu – 2 – 3 x větší koncentrace.

 

3. Každodenní mytí linolea či vinylové podlahy, běžný úklid nečistot 

Torvan-koncentrát

 • jeden z „nejjednodušších“ čistidel – univerzální na všechny povrchy (podlahy, nábytek, koženka)
 • myje, jemně voní, netvoří pěnu, lze použít do strojů
 • koncentrovaný, cena mycí dávky na 5 l vody asi 3 Kč
 • více neznamená lépe – při vysoké koncentraci se lepí, nemyje tak dobře (stejně jako všechny Kiehl produkty)

Aktivní čisticí prostředek se speciální kombinací účinných látek. Pro každodenní úklid, ale i pro intenzivní čištění. Použití na všechny povrchy, předměty a podlahy, také ošetřené emulzemi. Snášenlivý k mnoha dezinfekčním prostředkům. Je šetrný k životnímu prostředí díky velmi dobré biologické odbouratelnosti látek v něm obsažených. Ředění: 25 ml na 8 l vody.

Torvan je 4x levnější než Alex

balení

ředění na 5 l vody

cena za balení

cena za mycí dávku na 5 l vody

cena za 667 dávek (1 bal. Torvanu)

Torvan

10 l

15 ml

1985

3

1985

Alex mýdlový čistič na lino a dlažbu 750 ml - ředění 2 víčka (cca 100 ml) na 5 l vody

750 ml

100 ml

91

12

8093

Srovnání je na základě údajů uvedených na etiketách produktů a cen nalezených dne 1.8.2016 na srovnávači cen Heureka. Ceny jsou uvedeny s DPH.

Veriprop

 • je určen jen na podlahy (Torvan také na nábytek)
 • speciálně na vinylové podlahy – netvoří mapy vody po uschnutí
 • nepění, použitelný do mycích strojů 

Čisticí prostředek pro krytiny odpuzující vodu a tvořící schnutím na nich mapy. Umožňuje vyčistit beze zbytků a beze šmouh i podlahové krytiny silně odpuzující vodu a slinutou mikroporézní dlažbu. Výjimečně vysoká účinnost pro každodenní úklid, ale i pro intenzivní čištění na všechny podlahové krytiny i ošetřené emulzemi. Ředění: 40 ml na 8 l vody.